£78.90
£65.75
In stock
Code
AGMSB18MW
Avenger 18W LED Slim Profile Polycarbonate Dome Bulkhead with Microwave Sensor
- Commercial Bulkheads
- Low energy efficiency
- Ideal for stairways, receptions, corridors, communal areas and lobbies
- Wattage: 18W
- Lamp: Integrated LED
- Lumen Output: 1620lm
- Colour Temp: 4000k, Cool White
- CRI: >80
- Average Life: 40,000hrs
- Dimmable: No
- Beam Angle: 120 degree
- Finish: White
- IP Rating: IP54
- Voltage: 220-240V AC
- Diameter: 3000mm
- Depth: 48mm
- Guarantee: 3 years
| Model Number | AGMSB18MW |
|---|---|
| Brand | Avenger |
| Style | Round |
| Finish | White / Opal |
| Microwave Sensor | Yes |
| Lumens | 1620 |
| Colour Temperature | Cool White |
| Kelvin | 4000K |
| CRI | Greater than 80 |
| Expected Life | 40000 Hours |
| Wattage | 18W |
| Voltage | 230V |
| Energy Rating | A++ |
| IP Rating | IP54 |
| Depth | 45mm |
| Diameter | 300mm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year |
Write Your Own Review
Related Products




