£75.00
£62.50
In stock
Code
EI208WRF
- Proven electromechanical sensor (10 year life)
- Powered-for-life sealed 10 year lithium battery
- End of life indication
- AudioLINK data extraction technology built-in
- RadioLINK+ interconnection and features built-in
- Easy to use large Test / Hush button
- Pre-alarm indication gives early warning of CO
- Power, alarm and fault indicator lights
- Alarm Horn: Piezoelectric. 85 dB(A) at 3m.
- Modulated sound gives 3 rapid pulses followed by a ½ second pause.
- Each alarm has a loud distinct sound (85 dB(A) minimum at 3m)
- Operating temperature: -10°C to 40°C
- Relative Humidity: 15% to 95% non condensing
- Sensor: Proven Electrochemical, 100% calibrated and tested with CO gas to ensure accuracy. CO level is checked every 4 seconds.
- Indicator Lights: Power-up & Test - Green, Alarm - Red, Fault - Amber
- Mounting: Mounting plate supplied - twist to power up alarm
- Guarantee: 5 years
- Height: 120mm
- Width: 105mm
- Depth: 46mm
If you perhaps have a large project enquiry or require further information please contact us.
View All - Aico Carbon Monoxide Detectors
View All - Aico Smoke Alarms and Heat Detectors
View All - Smoke Alarms and Heat Detectors
| Model Number | EI208WRF |
|---|---|
| Brand | Aico |
| Type | Multi Sensor Detector |
| Application | Open Fire or Stove |
| Sensor Type | Multi Sensor |
| Supply | Battery Operated |
| Decibel Level | 85dB(A) |
| Test Button | Yes |
| Hush Button | Yes |
| Colour | White |
| Height | 120mm |
| Width | 105mm |
| Depth | 45mm |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year |
Write Your Own Review
Related Products


