6mm 51A 6491B Single Core Earth Cable LSZH Green/Yellow 1M Cut Length
£2.46
£2.05
In stock
Code
6491B6GYA
6491B 6mm Single Core Earth Cable 51A LSZH Green/Yellow 1M Cut Length. Single core cables for general purpose wiring installed in a protective housing such as conduit and trunking.
- Application: General, domestic and light industrial wiring including lighting circuits. Suitable for use with conduit and trunking.
- Type: 6491B
- Number of Cores: 1
- Conductor Diameter: 6mm2
- Conductors: Plain Annealed Copper
- Insulation: LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
- Outer Sheath Colour: Green/Yellow
- Current Rating: 51A
- Voltage Rating: 450/750V
- Standards: BS EN 50525-2-31, BS EN/IEC 60332-1-2, BASEC Approved
- External Diameter: 5.4mm
- Length: 1M Cut Length
| Model Number | 6491B 6 G/Y A |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Type | Single Core |
| Cable Number | 6491B |
| Application | Household Wiring, Lighting Circuits |
| Core Size | 6mm |
| Quantity | 1M Cut Length |
| Number of Cores | 1 |
| Core Colours | Green/Yellow |
| Sheath Material | LSZH |
| Sheath Colour | Green/Yellow |
| Amperage | 51A |
| Voltage | 450/750V |
| Length | 1M |
| Diameter | 5.4mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
| Standards | BS EN 50525-2-31, BS EN/IEC 60332-1-2, BASEC Approved |
Write Your Own Review
Related Products
Standard Cable Clips
Cable sizes can vary slightly during production, we highly recommend that cable clips are checked prior to installation.


