6mm 44A 6945LSH SWA 5 Core Armoured Cable XLPE LSZH BASEC 1M Cut Length
£7.32
£6.10
In stock
Code
6945LSH6
6945LSH 6mm SWA 5 Core Armoured Cable 44A XLPE LSZH BASEC 1M Cut Length. High quality SWA (steel wire armour) cable providing a high degree of mechanical protection, allowing it to be used outdoors and buried.
- Application: Auxiliary control, power networks and other mains supply wiring including underground and external applications.
- Type: 6945LSH
- Number of Cores: 5
- Conductor Diameter: 6mm2
- Length: 1M Cut Length
- Insulation: LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
- Conductors: Stranded Copper Conductor
- Insulation: XLPE (Extruded Cross-Linked Polyethylene)
- Bedding: LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
- Armouring: Galvanised Steel Wire Armour
- Outer Sheath Colour: Black
- Core Colours: Brown, Black, Blue, Grey, Green & Yellow
- Earth: In Armouring
- Current Rating: 44A
- Max Voltage: 600/1000V
- Standards: BS 6724, BS EN 60502-1, BS EN 60754-1, BS EN 60754-2, BS EN 50267-2-1, BS EN 50267-2-2, BS EN 61034-1, BS EN 60332-1-2, BS EN 60332-3-24, BASEC Approved
- Approximate Overall Diameter: 20.4mm
- Cable Clip Required: No.9
- Cable Gland Required: CW/BW25
| Model Number | 6945LSH 6 |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Type | SWA Armoured Cable |
| Cable Number | 6945LSH |
| Application | Auxiliary Control, Outdoor Equipment, Underground Wiring |
| Core Size | 6mm |
| Quantity | 1M Cut Length |
| Number of Cores | 5 |
| Core Colours | Blue, Brown, Black, Grey, Green/Yellow |
| Sheath Material | LSZH |
| Sheath Colour | Black |
| Amperage | 44A |
| Voltage | 600/1000V |
| Length | 1M |
| Diameter | 20.4mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
| Standards | BS 6724, BS EN 60502-1, BS EN 60754-1, BS EN 60754-2, BASEC Approved |
Write Your Own Review
Cable Glands
Armoured Cable Cleats 9
Cable sizes can vary slightly during production, we highly recommend that cable clips are checked prior to installation.
18th Edition Fire Rated Cable Clips
Cable sizes can vary slightly during production, we highly recommend that cable clips are checked prior to installation.


