2.5mm 30A 6491X Single Core Earth Cable PVC Green/Yellow BASEC 100M Drum
£57.54
£47.95
In stock
Code
6491XS25GYC
6491X 2.5mm Single Core Earth Cable 30A PVC Green/Yellow BASEC 100M Drum. Single core cables for general purpose wiring installed in a protective housing such as conduit and trunking.
- Application: General, domestic and light industrial wiring including lighting circuits. Suitable for use with conduit and trunking.
- Type: 6491X
- Number of Cores: 1
- Conductor Diameter: 2.5mm
- Conductors: Plain Annealed Copper
- Insulation: PVC
- Outer Sheath Colour: Green/Yellow
- Current Rating: 30A
- Voltage Rating: 450/750V
- Standards: BS EN 50525-2-31, BS EN 50363, BASEC Approved
- External Diameter: 3.5mm
- Length: 100M Drum
| Model Number | 6491XS 2.5 GREEN C |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Type | Single Core |
| Cable Number | 6491X |
| Application | Household Wiring, Lighting Circuits |
| Core Size | 2.5mm |
| Quantity | 100M Drum |
| Number of Cores | 1 |
| Core Colours | Green/Yellow |
| Sheath Material | PVC |
| Sheath Colour | Green/Yellow |
| Amperage | 30A |
| Length | 100M Drum |
| Diameter | 3.8 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
| Standards | BS EN 50525-2-31, BS EN 50363, BASEC Approved |
Write Your Own Review
Related Products
Standard Cable Clips
Cable sizes can vary slightly during production, we highly recommend that cable clips are checked prior to installation.


