1.5mm 22A 6491X Single Core Cable PVC Blue BASEC Approved 100M Drum
£35.40
£29.50
In stock
Code
6491XS15BLUEC
6491X 1.5mm Single Core Cable 22A PVC Blue BASEC Approved 100M Drum. Single core cables for general purpose wiring installed in a protective housing such as conduit and trunking.
- Application: General, domestic and light industrial wiring including lighting circuits. Suitable for use with conduit and trunking.
- Type: 6491X
- Number of Cores: 1
- Conductor Diameter: 1.5mm 22A2
- Conductors: Plain Annealed Copper
- Insulation: PVC
- Outer Sheath Colour: Blue
- Current Rating: 22A
- Voltage Rating: 450/750V
- Standards: BS EN 50525-2-31, BS EN 50363, BASEC Approved
- External Diameter: 2.9mm
- Length: 100M Drum
| Model Number | 6491XS 1.5 BLUE C |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Type | Single Core |
| Cable Number | 6491X |
| Application | Household Wiring, Lighting Circuits |
| Core Size | 1.5mm |
| Quantity | 100M Drum |
| Number of Cores | 1 |
| Core Colours | Blue |
| Sheath Material | PVC |
| Sheath Colour | Blue |
| Amperage | 22A |
| Length | 100M Drum |
| Diameter | 3.1mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
| Standards | BS EN 50525-2-31, BS EN 50363, BASEC Approved |
Write Your Own Review
Related Products


