1.5mm 21A 6943X SWA 3 Core Armoured Cable XLPE PVC BASEC 1M Cut Length
£1.74
£1.45
In stock
Code
6943XSH15
6943X 1.5mm SWA 3 Core Armoured Cable 21A XLPE PVC BASEC 1M Cut Length. High quality SWA (steel wire armour) cable providing a high degree of mechanical protection, allowing it to be used outdoors and buried.
- Application: Auxiliary control, power networks and other mains supply wiring including underground and external applications.
- Type: 6943XSH
- Number of Cores: 3
- Conductor Diameter: 1.5mm2
- Length: 1M Cut Length
- Insulation: PVC (Polyvinyl Chloride)
- Conductors: Stranded Copper Conductor
- Insulation: XLPE (Extruded Cross-Linked Polyethylene)
- Bedding: PVC (Polyvinyl Chloride)
- Armouring: Galvanised Steel Wire Armour
- Outer Sheath Colour: Black
- Core Colours: Brown, Black & Grey
- Earth: In Armouring
- Current Rating: 21A
- Max Voltage: 600/1000V
- Standards: BS 5467, BS EN 60502-1, BS EN 60332-1-2, BASEC Approved
- Approximate Overall Diameter: 12.6mm
- Cable Clip Required: No.5
- Cable Gland Required: CW/BW20S
| Model Number | 6943XSH 1.5 |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Type | SWA Armoured Cable |
| Cable Number | 6943X |
| Application | Auxiliary Control, Outdoor Equipment, Underground Wiring |
| Core Size | 1.5mm |
| Quantity | 1M Cut Length |
| Number of Cores | 3 |
| Core Colours | Brown, Black, Grey |
| Sheath Material | PVC |
| Sheath Colour | Black |
| Amperage | 21A |
| Voltage | 600/1000V |
| Length | 1M |
| Diameter | 12.6mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year |
| Standards | BS 5467, BS EN 60502-1, BS EN 60332-1-2, BASEC Approved |
Write Your Own Review
Cable Glands
Armoured Cable Cleats 5
Cable sizes can vary slightly during production, we highly recommend that cable clips are checked prior to installation.


