In stock
Code
PLP4W249002
View all Electric Car Charging Stations
Introducing the Wallbox Pulsar Max, a compact 22kW EV charger designed to deliver smart, efficient EV charging. Go beyond standard EV charging with features that save money, maximise sustainability and protect your home.
Key Features of WallBox Pulsar Max 22kW EV Charger Black:
- Wallbox Pulsar Max 22kW EV Charger
- Compact - Smaller Than a Toaster, Lighter Than a Laptop
- Type 2 Socket
- Wi-Fi & Bluetooth Connectivity, Control with myWallbox App - Schedule Charging Sessions that Take Advantage of Off-Peak Energy Rates, Monitor Charge Status, Save Money and More
- Voice Control - Compatible with Amazon Alexa and Google Assistant
- Ideal for Use at Home or Shared Public Parking Areas
- Solar Charging Compatible - Requires Power Meter (sold separately)
- Easy-to-Install Design with Back Plate
- IP55 & IK10 Rated - Water & Dust Resistant
- Safe for Indoor or Outdoor Installation
- DC Leakage Protection
- Integrated PEN Fault Protection
- Dynamic Power Sharing
- Colour: Black
- Charging Power: 22kW, Maximum Current: 32A
- Overvoltage Category: CAT III, Charging Mode: Mode 3
- Built-in Earthing
- OZEV Approved
- Operating Temperature: -25°C to 40°C
- Height: 313mm
- Width: 204.3mm
- Depth: 142.5mm
- Weight: 2.5kg
- 3 Year Warranty
| Model Number | PLP4-W-2-4-9-002 |
|---|---|
| Brand | Wallbox |
| Sockets | 1 |
| Finish | Black |
| Phase | Single Phase |
| Wattage | 22kW |
| IP Rating | IP55 |
| Height | 313mm |
| Width | 204.3mm |
| Depth | 142.5mm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year |
Write Your Own Review
View all Electric Car Charging Stations
Related Products - Wallbox Pulsar Plus


