In stock
Code
EVA22SSERFIDC
View all Electric Car Charging Stations
Project EV EVA-22S-SE-RFID is a three phase, fast AC electric vehicle charger, that comes built-in Pro Earth protection, meaning the charger does not require the addition of a costly earth spike installation.
The Pro earth charging unti comes packed with featured as well as a market leading five year warranty. With a compact sleek design and solar compatibility, this charger also has time shifting capabilities giving the user the opportunity to save £100's per year, a cable lock system for added security, free mobile moitoring App and a dynamic load balancing system
Key Features of the Project EV Type 2 Three Phase Pro Earth EV Charger Point Single Gun:
- Rated output: 22kW 32A Three Phase
- Untethered - Type 2, IEC 62196-2 Socket
- On-board 6mA DC leakage protection
- LCD Display Screen
- LED Indicator light
- Solar compatibbility
- Pro Earth PEN fault protection - no additional earth rod required
- Built-in Earthing - does not require installation of earthing spike
- Built in Wifi, 4G version available for additional fee
- Free mobile moitoring App - Upgrade to PRO App for additional features at an extra fee
- Smart schedule charging times
- RFID card compatible
- Emergency stop button
- IP rating: IP65
- Colour: Grey and black
- OZEV Approved
- Use EVT38 EVT38 EV Tower plate with this charger
- Height: 465mm
- Width: 300mm
- Depth: 170mm
- Warranty: 5 Year
| Model Number | EVA-22S-SE-RFID-C |
|---|---|
| Brand | Project EV |
| Sockets | 1 |
| Finish | Grey/Black |
| Wifi | Yes - 802.11b/g/n @2.4 GHz |
| Phase | Three Phase |
| Wattage | 22kW |
| Voltage | 230V |
| IP Rating | IP65 |
| Height | 465mm |
| Width | 300mm |
| Depth | 170mm |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year |
Write Your Own Review
View all Electric Car Charging Stations
Related Products





