In stock
Code
AGBHO6
230V 6W Avenger LED Oval Polycarbonate Bulkhead
Key Features of the LED Oval Bulkhead:
- Highly cost effective
- Low energy
- Modern design
- External fixing points / 3x 20mm cable entries
- Voltage: 230V, Mains
- Wattage: 6W
- Lampholder: Integrated light source
- Lumen Output: 450lm
- Colour Temp: 4200k, Cool White
- Average Life: 25,000hrs
- 5 year guarantee
- Finish: Black
- Construction: Polycarbonate
- IP Rating: IP65
- Height:165mm
- Width: 115mm
- Depth: 75mm
| Model Number | AGBHO6 |
|---|---|
| Brand | Avenger |
| Finish | White/Opal |
| IP Rating | IP65 |
| Lampholder | Integrated LED |
| Lumens | 450 |
| Colour | Cool White |
| Colour Temperature | 4200K |
| Expected Life | 25000 Hours |
| CRI | Greater than 80 |
| Wattage | 6W |
| Voltage | 230V |
| Energy Rating | A++ |
| IP Rating | IP65 |
| Height | 165mm |
| Width | 115mm |
| Depth | 75mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year |
Write Your Own Review




