£41.10
£34.25
In stock
Code
AGCR220Y110VE
Avenger 110V 2ft 27W LED emergency IP65 corrosion resistant fitting, The emergency tray has all the control gear integrated within and intelligently detects the difference between power failure and deliberately switching off the power.
- 110V LED weatherproof non corrosive fitting
- Integral 3 hour emergency pack
- Operating temperature 0°C to +50°C
- Pre-wired with 4-Core cable
- Colour temperature: 6500K daylight
- High quality polycarbonate base and diffuser
- Besa box mounting compatible
- 3240 lumens or 120lms per watt
- Beam angle: 120 degrees
- Operating temperature -25°C to +50°C
- Voltage: 110V or 230V (dual voltage)
- ENEC approved driver
| Model Number | AGCR220Y110VE |
|---|---|
| Brand | Avenger |
| Type | Light Fixtures |
| Lamp | LED |
| Lumens | 3240 or 120lms per watt |
| Colour Temperature | 6500K |
| Wattage | 27W |
| Voltage | 110/230V |
| IP Rating | IP65 |
| Height | 600mm |
| Width | 103mm |
| Depth | 77mm |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year |
Write Your Own Review
Related Products


