£8.16
£6.80
In stock
Code
CLEDTUBE20W865
Philips CorePRO T8 LED Glass Tubes designed to replace traditional fluorescent tubes, offering enhanced energy efficiency and longevity
Key Features of Philips CorePRO T8 1500mm LED Glass Tubes
- Wattage: 20W
- Base: G13
- Lamp life: 30,000 hours
- Direct replacement for 5ft 1500mm T8 fluorescent tubes
- Electro Magnetic Ballast - Bypass control gear by connecting the G13 lamp holder direct to mains, saving you even more energy
- Suitable for general illumination in offices, supermarkets, department stores, train stations, petrol stations, parking lots and maintenance free applications
- Non-Dimmable
- 50% energy consumption compared to fluorescent fittings - Instant energy savings
- Beam angle: 240°
- Colour temperature: daylight 6500K
- Lumens: 2200lm
- Tube diameter: 26mm/li>
- Length: 5"/1500mm
- Voltage 230V
- 1 year guarantee
| Model Number | CLEDTUBE20W-865 |
|---|---|
| Brand | Philips |
| Type | 5ft |
| Tube | T8 Tube (26mm) |
| Light Source | LED |
| Colour Temperature | Daylight |
| Kelvin | 6500K |
| Lumens | 2200 |
| Lampholder | G13 |
| Expected Life | 30000 Hours |
| Wattage | 20W |
| Voltage | 230V |
| Length | 1500mm |
| Diameter | 26mm |
Write Your Own Review


